Jeseníky na splitboardu

O tom, že v Alpách jsou skvělé terény pro skialpy / splitobard asi ví každý nejen z tipů na climbandsplitboard.cz, ale rád bych přidal jeden domácí tip na splitobard výšlap Pradědu s freeride sjezdem:

První nakopnutí bylo asi Travisův další úlet jménem The Art of Flight . Odlehlé osamělé hory z různých koutů planety a freerideové ráje plné sněhu slušně zapůsobily a myšlenka na freeride začala vrtat v hlavě. Heliboarding v Karpatech ještě musí počkat a pátračka se orientuje na něco zajímavého a méně frekventovaného v Čechách. S kamarádem předběžně domlouváme Jeseníky jako málo ferkventovanou freeride-friendly lokalitu (pěkně po svých, se záhrabem) a čekáme na dobré podmínky. Po pár týdnech bídného počasí přišla konečně pořádná záspa a mrazy (ty až trochu moc (týden -20)). Uplně náhodou v televizi vidím že skialpy a snowboard může mít k sobě hodně blízko. Joo tak tuhle věcičku chci zkusit. Climbandsplitboard.cz půjčení splita od Adama, ostatní jen sněžnice ale co podmínky jsou super tak si to sjedu holt sám. Jde se na věc!

Směr vzhůru jsme nabrali v Malé Morávce / Karlově kde se ukázalo že po rovině a do prudkého kopce i v hlubokém sněhu splitobard celkem vítězí nad sněžnicemi, které naopak docela dobře šlapou do mírného kopce na tvrdém podkladu.

na splitboardu v jesenikach

na splitboardu v Jesenikách

Do večera se podařilo dostat přes rozfoukaný hřeben na Petrov\ Kameny kde přišlo na řadu přenocování v záhrabu. Jasná obloha, všude 2 metrové duny sněhu a perfektní soudržnost. Prostě ideální podmínky! 2,5 hodiny kopání a luxusní ďoura je hotová. Vevnitř je lehce pod nulou a pěkně vlhko ale lepší než -20 a fičák venku. V noci se ukázala prázdná petka jako nedocenitelná záchrana před malou v mrazu. Před velkou ale nezachránila a Petr musel ven. Ráno vítalo fakt skvělým počasím. Všechno děsně svítí a sníh se krásně blíská a křupe pod nohama.

Jde se na sjezd! Od restaurace z Pradědu vyjíždí asi 5ti člená skupinka fošnařů a domlouvá se na trase sjezdu. Odposlouchávám, že nejsem jediný koho napadl sjezd přes Sokol (skalnatá holina hezky viditelná z Pradědu) dolů na Vidly. První část je po tvrdých sněhových strukturách kde se tupé hrany splitboardu moc nechytají. Následuje lesní pásmo v perfektním prašanem. Batoh ale při jízdě dost vadí a vstávání i jízda je pěkná dřina. Sokol se musí přejít pěšky a už to valím lesními cestami kde mě vedou stopy po předjezdcích postupně až do vzrostlého lesa. Jízda končí na rovné cestě a než dojdu na Vidly dojíždí mě další 3 rideři. Yesss tak to byl sjezd! Na první seznámení a testování to vyšlo sqěle, splitobard se osvědčil a i v čechách se dá hezky užít.

PS Busem z Videl by se mělo jít dostat zpět do Morávky.

This entry was posted in Splitboarding. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Connect with Facebook