- Pohyb na splitboardu
Po většinu času stráveného na horských túrách se bude tvůj splitboard nacházet v rozloženém “chodeckém“ módu. Během výstupů se setkáš se všemi možnými sněhovými podmínkami od bezedného prašanu, přes firn, nezpevněný krystalický sníh až po ledové plotny. Budeš prostupovat svahy zarostlé klečí a jiným porostem, přecházet zamrzlá jezera a přeskakovat tající horské potoky. Důležité je myslet během celé túry na bezpečnost a zbytečně neplýtvat silami nýbrž jich účelně využívat.
Stoupání na splitboardu může být velice náročné a vysilující pokud nezvládneš správnou techniku.Tu brzy vypiluješ sám, pokud budeš dostatečně často podnikat splitboardové túry. Zde je však několik rad do začátku, které se mohou hodit:
- Tempo stoupání je na prvním místě. Najdi si takové tempo, které tě nejméně vysiluje, tzn. nezvyšuje se ti tepová frekvence – nauč se ulevovat svalům střídavě během kroku. Člověk má přirozenou tendenci pospíchat na vrchol – to však vede pouze k vyčerpání, zastávce na odpočinek a ztrátě rytmu. Stejnoměrný rytmus spojený s pomalým ale nevysilujícím tempem vede k celkově rychlému výstupu!
- Psychická odolnost – důležité je, udržet si určitý „šlapací morál“, a v žádném případě se nepoddávat vyčerpání či malomyslnosti. Je dobré motivovat se například představou dosažení vrcholku a následného freeride. Drž se na předních místech skupiny a nezaostávej vzadu, dohánění ostatních je psychicky i fyzicky velmi vyčerpávající.
- Stůj vzpřímeně a dívej se spíš než na nohy, před sebe do svahu, kterým stoupáš. Vzpřímený postoj ti umožní maximální zatížení pásů, které pak nebudou podkluzovat.
- Pokud nepotřebuješ zvýšit tření přidupnutím lyže při prokluzu, nezvedej ji při provádění kroku do výšky, ale pouze ji posunuj vpřed.
- Používej efektivní stoupací otočky zákopem a následným otočením lyže kolem špičky vázání.
- Neoblékej se příliš, během stoupání se rychle zahřeješ – na začátku můžeš trochu pociťovat chlad. Zvýšené pocení je třeba vyrovnat zvýšeným příjmem tekutin, jinak může snadno dojít k dehydrataci.
Práce s holemi
- Vhodné jsou třídílné hole, které umožňují dostatečné zkrácení při umístění na batoh. Mechanismy zasouvání by měly být zajišteny ideálně flick (flip) lockem, který lze snadno obsluhovat i v rukavicích, a narozdíl od šroubovacích mechanismů nezamrzá.
- Zkrácení holí při stoupání ti umožní odlehčit nohám a přenést část námahy na ruce. Nejvhodnější délka je taková, která má za následek ohnutí lokte do 90°. Ruce s holemi drž blízko těla.
- Při stoupání uchop hole shora, takže dlaň bude svrchu stlačovat hůl dolů; přenese se tak nejvíce váhy. Při pohybu po rovině použij normální úchop.
- Při delších traverzech zkrať jednu hůl a prodluž druhou.
- Hole můžou být použity k odstrkování v příliš mírných částech sjezdu.
Travers
- Používej hřebeny na lyže pokud je povrch kluzký nebo namrzlý
- Pod spodní lyži zapíchni hůlku, zabráníš tak jejímu podklouznutí.
- Při traverzu potencionálně lavinózních míst postupujte po jednom s dostatečnými rozestupy.