Borde servicio básico y la base

Seznam vybavení:

Držáky na stůl (je možno snadno vyrobit ze dvou hranolů s protiskluzovým povrchem a se zářezem na uchopení „lyže nastojato“)

Brusný kámen 2x

Pilník (na pilu)

Cidlina

Úhelník

Žehlička

Škrabka z plexiskla

Čepel perořízku

Platební nebo jiná plastová karta

Materiál ke spotřebě:

Kofixová svíčka

Vosk

Pro fajnšmekry:

Brusná guma

Úhelníky pro úhel spodní hrany

Nylonový a bronzový kartáč

Pracovní postup:

1. Úprava skluznice “na hrubo“ :

Ostrou hranou cidliny zarovnáme otřepy skluznice kolem provozních zářezů. (Cidlinu je neprve třeba naostřit na „grot“ silným přejetím jejího boku ocelovým válečkem).

2. Hrany

Lyži upevníme ”nastojato” (jednou hranou vzhůru). Nejprve srazíme otřepy hran brusným kamenem (pilník by otřepy zničily). Vnější úhel hrany zachováme přiložením kamene na úhelník (u splitboardu použiji 91°, tzn. hrana má 89°). Poté následuje nabroušení celé hrany pilníkem tak, aby zmizely větší poškození. Jemnější nabroušení provedeme opět brusným kamenem a finální začištění potom případně brusnou gumou. Lyži opět položíme skluznicí vzhůru. Spodní úhel od skluznice (1-2°) zachováme podložením brusného kamene plastovou kartou ve vzdálenosti cca 5 cm od hrany. Poté hranu nabrousíme přejížděním kamene zároveň s kartou v nastavené poloze.

3. Zakapání děr kofixovou svíčkou

Svíčku zapálíme nad cidlinou položenou na skluznici, přiblížíme ji k jejímu povrchu a necháme rozhořet modrým plamenem (ne žlutým). Poté zakapeme zářezy, svíčku držíme vodorovně a velmi blízko skluznici. Po zakapání díry s ní opět přejedeme nad cidlinu. Nadbytečný kofix seřízneme po chvíli (ale ještě za tepla) čepelí perořízku, a začistíme opět cidlinou.

4. Struktura skluznice

Nejprve obnovíme hrany brusného kamene (pokud je to třeba) vzájemným broušením dvou kusů o sebe pod tekoucí vodou. Poté vytvoříme po celé délce a šířce skluznice texturu přejížděním zatíženou hranou kamene ve směru jízdy.

5. Voskování

Provádíme při pokojové teplotě. Žehličku nastavíme na 130°C (z vosku by se nemělo kouřit, abychom nepřipálili skluznici). Sjezdový vosk necháme roztát na plotně žehličky a pokapeme s ním celou skluznici. Poté zažehlujeme – čím déle, tím hlouběji vosk pronikne do pórů skluznice. Po úplném vychladnutí skluznice stáhneme důkladně přebytečný vosk plastovou škrabkou (například destička z plexiskla). Fajnšmekr zbytky vosku vyčistí ještě nylonovým a nakonec bronzovým kartáčem.

Servis je hotov. Provádíme jej dle potřeby většinou 1 – 2 x za sezónu. Voskování samotné provádíme častěji, dle potřeby. Na konci sezóny necháme přebytečný vosk na skluznici – zabráníme tak jejímu zbytečnému vysychání.

Příště: ambulantní oprava vytržené hrany

picture-002

Image 1 De 3

 

Esta entrada fue publicada en Hardware. Guarda el permalink.

One Response to Borde servicio básico y la base

Deja un comentario

Your email address will not be published. Los campos necesarios están marcados *

Conectar con Facebook