Sundání pytle na Mont Blancu – splitboardem

Mont Blanc

Oddílový běžky přinesly pod vlivem večerního pivka rozhodnutí sejmout ještě letos několikaletý pytel z Blancu, (zde). Honza na tohle rozhodnutí nezapomněl a tak i přes hysterickou předpověď frantíků (lavinová 3-5, 50-70cm sněhu v pátek, vítr 100km/h) pro nadcházející víkend (16.-18.5.) volá do zbraně. Nejsem nadšen. V pátek odpol, ale dochází na jeho slova, i meteofrance vyklidňuje a slibuje dobrou podmínku na pondělní vrcholovou zteč.

Odjezd v 19 ze smíchovský agipky, aklimatizační 4h spánku ve 1300m kolem FR-Švajc hranice, příjezd do Chamonic v 8. Kupujeme lístky na lanovku a krámujeme. Nevšímáme si, že fronta mezitím roste. Když už je dost dlouhá tak v ní konečně stojíme, překvapivě to jde celkem rychle. Nahoře jsme cca v 10:30. Traverz po ledovci, místy pod seraky, parádní počasí. Na Muletce jsme ve 4. Je plná tak akorát, dostáváme i postele. K večeři hrachovka a maso, nášupy dle libosti, na závěr pudink a láhev vínka pro lepší aklimatizaci. U stolu sedíme s dvěma horskejma vůdkyněma na dovče, je o čem povídat.

Traverz na pod Blancem

Ve 2:00 budíček. V plánu je ještě aklimatizační noc ve wintráči na Gouteru, tak nikam nespěcháme, vyrážíme poslední, ve 3. Jde to dobře, je teplo. V 7 jsme téměř na Dome de Gouter. Měníme plány, vrchol zkusíme dnes. Pod Valotkou Honza zakopává nadbytečné jídlo a ukládá si jeho souřadnice. Já přebytky vyndavám na Valotce, vaříme čaj, padá na mě spánek asi na 10 min a přináší spoustu nových sil. Mára balí lovečák a kuskus, co jsem já vyndal. Vyrážíme na rozdíl od většiny, která nechala lyže na Valotce, já se splitem na zádech, Honza stejně s lyžemi. Mára je odmítá sundat, pokračuje na nich po exponovaném hřebeni až na vrchol. Kolem 4600 m n.m. už počet odpočinkových nádechů přesahuje počet kroků. Přesto jsme ve 14:00 na vrcholu. Sami, počasí a výhledy luxusní. Paráda, teď už to jen sjet.

Vrcholové partie

Po vymrzlých nafoukaných patvarech sjíždíme a asi 200 m snášíme po ledové krustě do sedla Brenvy. Odtud už je sjezd lepší, mezi velkými seraky, v těžkém sněhu na Grand Plato, potom už po vyjeté stopě kličkovaná mezi trhlinami až na Muletku. Na chatě nával, pondělí slibuje poslední krásný vrcholový den pro nadcházející týden. Získáváme 2 postele v různých místnostech a jednu matraci v jídelně.

Vrchol

V pondělí sjezd a dlouhý traverz s odtátými hřebínky a sypkou ledovcovou morénou na závěr, zpátky na lanovku. Ve 3 ráno dorážím domů a chvíli mi trvá, než mě únava a zážitky nechají usnout.

Esta entrada fue publicada en Splitboarding. Guarda el permalink.

Deja un comentario

Your email address will not be published. Los campos necesarios están marcados *

Conectar con Facebook